Single Blog

I feed my family of 6 from Whole Foods without going over budget. Here’s how I do it!

If you’ve known me long enough and have been following my work for even a week, you know how much I love food.

Not just making food, but shopping for it, serving it, and obviously, eating it.

Now that we are a family of six and my littlest one has started eating solid foods, I feel it’s more important than ever to continue shopping local and organic. I want to give my baby a firm food foundation by feeding her real and living foods, and give her a robust immune system as she grows.

It's hard to stay on budget while eating foods that are good for you. But it's possible!

 

If you’re even the least bit alive in 2021, then you know that prices of food have sky rocketed this year. This makes it nearly impossible to eat good, whole, living foods without overspending – even for me.

But I continue to shop at my local Whole Foods Market for a number of reasons: the produce is all locally grown; no use of biosludge to grow organic foods; large variety for specialized diets; and I don’t need to spend time reading labels to know that even the snacks are “not so bad” for my family.

All of this can get quite expensive, though, so I have some tricks up my sleeve that help me save.

If you are interested in learning more about how to save on living foods, or if you want to up your game in meal planning, check out my Meal Plan Like A Boss course.

 

Built-in ways to💰 save 💰

Whole Foods makes it easy for you to save money while shopping top quality, locally grown (or made) foods. You just need to know where to look.

I hope these tips will help you get a start.

1. Shop the store brand

Whole Foods’ store brand, 365 Everyday Value, is quite decent and fairly priced. Most of what I buy my family comes from this brand, although there are certain things that we are willing to pay a little extra for from other brands because of texture, flavor, or overall quality.

For example, Cream Cheese. A staple in our home, as my girls love it on bagels and English Muffins, we buy at least three of these at a time. Let’s compare:

365 cream cheese is top quality

This cream cheese is quite tasty, with a smooth and creamy texture that spreads easily. With only four ingredients, and the assurance of both Organic and hormone-free dairy, I feel confident serving this to my kids. This Cream Cheese costs $2.69, or only $0.34/ounce.

Organic Valley Cream Cheese comparison

By comparison, this Organic Valley Cream Cheese has five ingredients on its label. The quality of milk and cream are equal in terms of being organic and hormone-free, which is important. And yet this brand will run you $3.49, or $0.44/ounce. With an $0.80 cent difference for at least three packages at a time, that’s a savings of $2.40.

 

2. Buy your meat in bulk from the counter

I have been a vegetarian for 28 years, and each of my girls have decided on their own that they would also like to maintain a vegetarian diet. That leaves my husband as the only meat eater in our household.

That being said, I don’t buy or make meat often. But when I do, I like to take advantage of the sneaky savings at the meat counter. When you buy three pounds or more of air chilled chicken or beef, you will save $0.30/pound. That’s a minimum of $0.90 built right in!

air chilled chicken savings

Whole Foods takes great care in providing good, quality meats for their customers. They have total transparency and traceability to farm or ranch; no hormones, antibiotics, injections, or implants – ever; and a 5-step animal welfare rating system that grades their meat, so you can make an informed choice according to your own morals and standards.

Easy choice, no need to read labels looking for something suitable, ✔️ and ✔️.. This is why I am a loyal customer!

 

3. Meal Plan (like a BOSS!) on Amazon!

This one has really helped me since the lock-down in 2020. I love being in the store, choosing my own produce and products, seeing all of the options, and comparing prices to be sure I’m getting the best deal.

But between the lock down and having (another) baby, I grew accustomed to ordering my groceries, a privilege and convenience I am very, very grateful for. But now that I’m back to doing my own shopping, I want to get in and out quickly without missing anything from my list or ending up with extras in my cart.

The way that I do this is by cultivating my shopping list on Amazon, through the Whole Foods app. I then print my list with each item and its price, and I use that to do my shopping. It’s also a quick and easy way to see what’s on sale, and where I can use Prime to save even more!

Annies savings!

On Amazon, you can quickly and easily compare prices, as they provide the price per unit (be it ounce, pound, or otherwise). Stores have this information on the labels, but in teeny tiny font. And it’s a nightmare to compare prices in the store with all four of my kids with me.

 

So, there you have it! Three easy ways to save on high quality foods, and how I am able to afford to feed my family from Whole Foods.

I hope this was beneficial to you! If you want to see more like this, let me know in the comments below.

 

Comments (1)

Post a Comment

Copyright 2022 - Mentor by OceanThemes